Timemanagement

autor: | Osobní rozvoj, Základní mapy

Co běžný člověk dělá, když se snaží být co nejproduktivnější? Zpravidla má nějaký to-do list, vede si poctivě kalendář, snaží se nezanedbávat svůj spánek, stravu ani pohyb, dává si pravidelné přestávky a pomáhá si kávou, čajem nebo jinými suplementy k tomu, aby jeho mysl v tu správnou dobu fungovala na maximální možné otáčky.

Tohle jsou klasické a elementární tipy, u kterých by měl každý začít. Někdy je však nejlepším způsobem, jak začít řešit svou produktivitu, podívat se znovu od základu na váš způsob trávení času a určování priorit. Ve skutečnosti by totiž nemělo jít jen o co nejvyšší produktivitu za každou cenu, ale zároveň o vyšší pocit zadostiučinění a spokojenosti z odvedené práce.

Nějak tak by zřejmě pohovor s vámi začala špičková expertka na produktivitu Laura Mae Martinová, kterou si pro sebe ulovil Google, aby společnosti pomáhala trénovat její ambiciózní manažery. Tato žena vám může dát celou řadu tipů pro zvýšení vaší produktivity, ale její nejsilnější stránkou je pomoc se změnou přístupu nejen k celé myšlence produktivity, ale i k tomu, jakým způsobem svou práci v praxi vykonáváte.

A tady jsou její 3 skvělé rady, které rozhodně stojí za zkoušku, protože mají něco do sebe:

  1. Zvolte si své priority a říkejte “ne” všemu ostatnímu

Pro každé čtvrtletí byste si dopředu měli zvolit své hlavní priority. Napište si je a ne že je někam založíte! Mějte je pěkně na očích. A dále už je to jednoduché. Kdykoli se vás někdo zeptá nebo máte nutkání dělat něco, co vám k dosažení těchto konkrétních priorit nepomůže, řekněte ne. Když máte své priority na očích, bude to “ne” maličko snazší. Jako všechno je však i tohle o praxi. Čím víckrát dokážete něco lákavého a odvádějícího pozornost od podstatných věcí odmítnout, tím lépe a sebevědoměji se vám to bude říkat příště.

Nezaplnit si svůj kalendář hromadou věcí, které nemají s vašimi prioritami nic společného, je jednou z klíčových věcí. “Čím více říkáte ne, tím vyšší je zároveň šance, že pak řeknete ano na něco, na čem opravdu záleží,” vysvětluje Martinová.

  1. Vyhraďte si 30 minut denně pouze pro sebe

Když na Google blogu Lauru požádali, aby jmenovala jeden návyk, který stojí za jejím úspěchem, toto byla její odpověď. Začátek jejího dne vypadá tak, že si dopřeje 30 minut pouze pro sebe bez jakéhokoli vyrušování. Čemu důležitému se během této půl hodinky věnuje? “Dám si kávu, medituji, čtu si, nebo hraji na klavír,” popsala v blogu. Cílem tohoto návyku je stabilizovat se a začít pracovní den s klidnou a soustředěnou myslí. Pokud vám takový rituál ráno nevyhovuje, zařaďte si jej klidně později dle vašich možností.

A když už jsme u klidné a soustředěné mysli – Martinová věří, že každý, kdo má zájem být produktivnější, by měl začít praktikovat meditaci. Lidé často tento koncept považují za příliš komplikovaný. Ale jak sama říká: “Kdybyste měli za úkol rozkrájet tisíc ananasů, nestrávili byste ještě před tím dostatek času pořádným broušením svého nože?” Stejným způsobem vám i pouhá několikaminutová meditace může pomoci zbystřit mysl a pomoci během dne s koncentrací.

  1. Definujte si produktivitu jako dělání toho, co jste měli v plánu

Den strávený na pohovce sledováním televize může být podle Laury ve skutečnosti regulérním vysoce produktivním dnem. Pokud jde přesně o to, co jste si pro daný den vědomě dopředu naplánovali. Proč byste ale chtěli celý den trávit zrovna tímto způsobem? Možná proto, že každý občas potřebuje kompletně vypnout, aby únava a náznaky vyhoření nedostaly jeho produktivitu až na bod zlomu.

Martinová se na to však dívá ještě trochu jinak. Její hlavní pointou je myšlenka, že produktivita je ve skutečnosti o záměru. Pokud jste měli v plánu strávit den psaním, ale skončili jste u televize, rovná se vaše produktivita nule. Stejné nule, která může rovněž platit pro den strávený odpovídáním na tisíce emailů a hromadou schůzek, jestliže tyto činnosti nijak přímo nepomáhají vašim prioritám a cílům (viz rada číslo jedna).

Takže pokud mezi vaše priority patří trávení času s dětmi, pak můžete za produktivní rozhodně považovat to, že je zavezete do školy či do kroužku. Tajemství produktivity Laura shrnuje jako stav, kdy “víte, co chcete dělat, je vašim záměrem to dělat a trávíte čas děláním přesně toho, co chcete”. Zřejmě jedna z nejlepších definic produktivity, co říkáte?